مستربچ آنتی باکتریال چه ویژگی دارد؟

مستربچ آنتی باکتریال

مستربچ آنتی باکتریال چیست؟

مستربچ‌ها، فراورده‌های پلیمری هستند که با هدف بهبود عملکرد محصولات صنعتی تهیه می‌شوند. ترکیبات اصلی این پلیمرهای سودمند، شامل سه نوع پلیمر پایه به همراه مقادیر بهینه شده از افزودنی‌های متنوع و سازگار کننده‌ها می‌باشد. استفاده از انواع مستربچ‌ در زمینه‌های مختلف باعث افزایش راندمان محصولات صنعتی شده است. مستربچ آنتی باکتریال یک نمونه‌ی کارآمد و مفید از انواع فراورده‌های پلیمری می ‎باشد که در گروه مستربچ‌های افزودنی قرار دارد. پلیمر افزودنی آنتی باکتریال دارای خواص ضد میکروبی و باکتری می‌باشد که برای از بین بردن انواع میکروارگانیسم‌ها در محصولات مختلف استفاده می‌شود. این پلیمر حاوی درصد زیادی از ترکیباتی با پایه نانو ذرات اکسید فلزی و مقدار مناسبی نانوذرات بایوسید می ‎باشد. وجود نانوذراتی با خواص ضد میکروبی در تهیه پلیمرهای آنتی باکتریال، موجب شده که این مستربچ‌ها عملکرد بسیار خوبی در برابر میکرواورگانسیم‌های مختلف از خود نشان دهند. بنابراین به راحتی می‌توانند از تشکیل و رشد میکرواروگانیسم‌هایی همچون باکتری‌ و قارچ‌ جلوگیری نمایند. همچنین توانایی فوق العاده‌ای در حفظ خواص و کارایی خود در شرایط محیطی مختلف دارند. استفاده از مستربچ آنتی باکتریال در محصولات پلیمری بدون تغییر رنگ، تغییر خواص مکانیکی و تغییر پایداری همراه می‌باشد. از این رو با درصدهای وزنی متعدد در ساخت محصولاتی مانند فوم‌ها، فیلم‌ها و تجهیزات تزریقی کاربرد دارد.
پراکندگی مناسب مواد اولیه در سطح پلیمرهای ضد میکروبی سبب شده تا این پلیمرها مقاومت زیادی در برابر دما داشته باشند بدین صورت که تا دمای ۲۳۰ درجه سانتی گراد پایدار می‎ باشند. نانو ذرات نقره به دلیل خواص ضد میکروبی که دارند، به صورت گسترده و کاربردی در تهیه‌ مستربچ آنتی باکتریال استفاده می‌شود.طبق بررسی‌های انجام شده، این ذرات فلزی در مقابل اکثر سلول‌های زیستی، سمی بوده و با گذشت زمان آنتی بیوتیک‌ها نسبت به این نانوذرات از خود مقاومت نشان می‌دهند.همچنین این نانو ذرات اگر در شرایطی قرار گیرند که بتوانند آزاد شوند، به آسانی جذب پوست خواهند شد.

پیشنهاد آداک: پودر آلومینیوم

ویژگی‌ های مستربچ‌های ضد میکروبی

خاصیت ضد میکروبی مستربچ آنتی باکتریال، نخستین برتری است که نسبت به دیگر مستربچ‌ها دارد. به دلیل کارآمد بودن این ویژگی و تاثیراتی که بر روی محصولات صنعتی دارد، در طیف وسیعی از بسته بندی‌ها استفاده می‌شود.مهمترین دلیل انتخاب این نوع مستربچ ‎ها از سوی صنعتگران و تولید کنندگان مواد پلیمری، خواص آنتی باکتریال آن‌ها می‌باشد. چرا که علاوه بر پیشگیری از تشکیل و رشد میکروارگانیسم‎ ها، با ایجاد یک فضای استریل شده، نقش ویژه‌ای در سلامت انسان‌ها دارند.قارچ‌ها که یک گروه گسترده از میکروارگانیسم‎ ها هستند، به سرعت در محیط‎ ها گوناگون تکثیر می‌شوند.
رطوبت، تاریکی و وجود ریز مغذی‎ ها، به آسانی شرایط را برای رشد چنین موجوداتی فراهم می‌کنند. از آنجا که  بسته بندی مواد غذایی مستعد این شرایط می‌باشند، محل مناسبی برای رشد قارچ‎ ها هستند.
با توجه به این موضوع، استفاده از مستربچ‌های آنتی باکتریال به عنوان یک راهکار اساسی و مطلوب ارائه شده است.همچنین رنگ شفاف این مستربچ، تا حدی از ایجاد فضاهای تاریک جلوگیری خواهد کرد.
یک خصوصیت کاربردی دیگر مستربچ‌ آنتی باکتریال، ماهیت خنثی آن‌ها است. این مشخصه باعث شده که وجود مستربچ‌های ضد میکروبی در بافت پلیمرهای متعدد، خللی ایجاد نکند و خواص شیمیایی آن‌ها را تغییر ندهد.
زیست سازگاری مستربچ‌های ضد میکروبی، از دیگر امتیازات ویژه‌ی استف که موجب شده از این پلیمرها در ساخت ظروف یکبار مصرف ارگانیک استفاده شود.با توجه به طولانی بودن زمان تخریب محصولات پلاستیکی، کاربرد مستربچ آنتی باکتریال در تهیه‌ی فراورده‌های ترموپلاستیکی باعث تسریع فرایند تخریب آن‌ها خواهد شد. بنابراین پلیمرهای ضد میکروبی نیز در لیست فراورده‌های دوستدار محیط زیست قرار دارند. استفاده از نانوذرات اکسیدی با خواص ضد میکروبی و سایز نانومتری ذرات، سبب توزیع یکنواخت آن‌ها در سطح پلیمر شده است.توزیع پذیری این ترکیبات، موجب افزایش مقاومت محصول نهایی می‌شود.استفاده از پلیمرهای پایه مانند پلی اتیلن، پلی استایرین و افزودنی‌های با کیفیت و مش بندی مناسب، باعث حفظ شفافیت پلیمر و عدم تغییر رنگ آن می‎ شود.

پیشنهاد آداک: تفاوت مستربچ و کامپاند

کاربرد مستربچ آنتی باکتریال
کاربرد مستربچ آنتی باکتریال چیست

 وسعت کاربرد مستربچ آنتی باکتریال

صنایع بسته بندی، نخستین بخش در صنعت است، که بطور گسترده و عمده از مستربچ آنتی باکتریال در تولید انواع بسته بندی‌های استفاده می‌کنند.با توجه به این که تمام محصولات خوراکی، داروها، مواد غذایی، به بسته بندی نیاز دارند، دامنه‌ی کاربرد این مستربچ‌های ارگانیک به شدت گسترده می‎ باشد.امروزه به دلیل مشغله‌های زیاد افراد جامعه استفاده از مواد غذایی کنسرو شده به میزان فراوانی افزایش یافته است.از آنجا که این محصولات ارتباط مستقیمی با سلامت انسان‌ها دارند، استفاده از مواد غیر سمی و ارگانیک با خواص آنتی باکتریال در تهیه‌ی بسته بندی آن‌ها بسیار موثر می ‎باشد.همچنین با در نظر داشتن این موضوع در ساخت ظروف یکبار مصرف و لوازم آشپزخانه، انواع مستربچ‌ آنتی باکتریال کاربرد دارد.چرا که خواص ضد میکروبی آن‌ها از رشد میکروارگانیسم‌ها در این ظروف پیشگیری می‌نمایند.
وجود ترکیبات شیمیایی در تولید این گروه از محصولات، به آسانی شرایط را برای رشد انواع میکروارگانیسم‌ها فراهم می‌کنند.خواص ضد میکروبی مستربچ آنتی باکتریال، کاربرد آن‌ها را تا مرز تجهیزات پزشکی وسعت داده است.از آنجا که که حتی کوچک ترین ابزار پزشکی با سلامت و جان انسان بطور کامل در ارتباط می‌باشد، استفاده از مستربچ‌های ارگانیک در تولید چنین ابزاری ضرورت می‌یابد. تجهیزات مورد استفاده در بخش تزریقات، شامل ساده ترین لوازم پزشکی هستند، اما همچنان در ساخت این وسایل از فراورده های پلیمری ارگانیک با خواص ضد میکروبی استفاده می ‎شود. با پیشرفت تکنولوژی ساخت نانوحامل‌های دارویی با هدف درمان بهتر و سریع تر بیماری‌های گوناگون در علم پزشکی نتایج مطلوبی را به همراه داشته است.از این رو با توجه به خواصی که مستربچ‌های آنتی باکتریایی دارند، از آن‌ها در ساخت این نانو حامل‌های کوچک استفاده می‌شود.انعطاف پذیری و مقاومت بالای اینگونه متسربچ‌ها در محیط‌های اسیدی و بازی، نقش آن‌ها را در تهیه‌ نانوحامل‌ها جذاب‌تر نموده است.صنایع ریسندگی و الیاف، نساجی و کفپوش‌های پلیمری از دیگر زمینه‌های نقش آفرینی مستربچ‌های ضد میکروبی و آنتی باکتریال است.

بیشتر بدانید: مستربچ رنگی

خرید و قیمت مستربچ آنتی باکتریال

به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که گرانول‌های مستربچ آنتی باکتریال از آن بهره مند هستند، وسعت کاربرد آن‌ها بسیار زیاد می‌باشد.به همین دلیل قیمت مستربچ ضد میکروبی نسبت سایر مستربچ‌ها بیشتر می‌باشد.بنابراین لازم است تا در هنگام خرید این نوع مستربچ دقت نمایید و متناسب با محصول نهایی اقدام به سفارش نمایید. خرید و قیمت مستربچ آنتی باکتریال از فاکتورهای مهم انتخاب این مستربچ می‌باشد.

همراه ما باشید با مقاله: پودر پیگمنت

 ما را در اینستاگرام adakeurope دنبال کنید.

امتیاز شما باعث بهبود کیفیت محتوا میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *