مستربچ چیست؟

مستربچ چیست

مستربچ چیست؟

مستربچ  را می توان به عنوان یکی از بهترین و ایده آل ترین محصولاتی دانست که در صنعت پلاستیک سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این متریال در نوع خود توانست انقلاب بزرگی را در دنیای پلاستیک سازی ایفا کند. به گونه ای که این روزها بخش قابل توجهی از تغییراتی که در پلاستیک اعمال می شود، به کمک مستربچ ها ممکن شده است. با این حال کم نیستند افرادی که هنوز با این محصول و ماهیت آن آشنایی ندارند و نمی دانند مستربچ چیست؟ همین عامل باعث شده تا در پروسه انتخاب و استفاده از آن دچار مشکل شوند. ما در ادامه این مقاله سعی داریم تا مرور واضحی بر روی این متریال بی نظیر داشته و تمام جنبه های آن را برای شما عزیزان بیان کنیم.

ماهیت مستربچ

اغلب افراد با شنیدن نام مستربچ دچار سردرگمی می‌شوند. این موضوع هم به دلیل نداشتن درک صحیح و واضح از آن است. در حقیقت اغلب آن ها نمی‌ دانند که مستربچ چیست و ساختار آن به چه صورت است. در این رابطه باید عنوان کنیم که آن نیز مشابه دانه های گرانولی هستند.با این تفاوت که  برخلاف دانه های گرانولی، از پلیمر ساخته نشده اند. بلکه شامل مواد افزودنی، پایه پلیمری و عامل سازگار کننده هستند.
پایه پلیمری و عامل سازگار کننده می توانند باعث ترکیب بهتر آن با دانه های گرانولی شوند. مواد افزودنی هم می‌تواند شامل رنگ، پر کننده ها و ترکیباتی باشد که در نهایت منجر به تغییر خواص پلاستیک نهایی می شوند.در واقع بخش افزودنی مستربچ، مهمترین عاملی است که منجر به تغییرات کلی این ماده شده است. مواد تغییر دهنده، رنگ، پرکننده ها و یا ترکیبات دیگری که منجر به تغییر خواص می شوند، همگی به عنوان ماده افزودنی به آن اضافه می‌شوند. همین عامل باعث شده تا این مواد، کاربردها و کارایی های گوناگونی داشته باشند.

مواد اولیه مستربچ چیست؟

به منظور تولید مستربچ ‎ها، سه گروه از مواد شیمیایی مورد نیاز می‌باشد. پلیمر پایه به عنوان بنیان اصلی این محصول نقش کاربردی را به عهده دارد.این گروه از ترکیبات باید دارای خصوصیاتی ویژه‌ای مثل وزن مولکولی پایین باشند. تشابه خصوصیات پلیمر‌های پایه به مواد پلاستیکی اصلی از دیگر نکاتی است که در این قسمت باید مورد توجه قرار گیرد. پلیمرهای آلکیدی، پلی پروپیل، پلی اتیلن‌ها و اتیلن وینیل استات، از پرکاربردترین پلیمرهای پایه می‎ باشند.
افزودنی‎ ها شامل تقویت کننده‌ها، پرکننده‎ ها و پیگمنت‌ های رنگی هستند، دومین ترکیب کاربردی در سنتز مستربچ می ‎باشند. این گروه از مواد شیمیایی با ایجاد تغییراتی در خواص پلیمرها، در بهبود و حفظ کیفیت محصول نهایی اهمیت ویژه‌ای دارند. پیگمنت‌های مورد استفاده در فرایند تولید این نوع پلیمرها‌ از قدرت رنگ دهی فوق العاده‌ای برخوردار می‎ باشند.
بنابراین به منظور پخش شدن و یکنواخت شدن رنگ در محصول باید از تقویت کننده‌ها و پرکننده‌های مناسبی استفاده شود. از آمیختن نسبت‌های دقیقی از این ترکیبات، افزودنی‌های متناسب با پلیمر پایه حاصل می‌شود.
سنتز و تولید مستربچ از چندین مرحله تشکیل شده است. نخستین قدم برای تهیه‌ی این مواد پلیمری، طراحی فرمولاسیونی با بازده بالا می ‎باشد.بهینه سازی مقادیر مواد اولیه‌، زمان و سرعت ترکیب شدن آن‌ها  و دیگر پارامترها بر اساس فرمولاسیون و خروجی دستگاه صورت می‌پذیرد. مرحله‌ بعدی مخلوط نمودن مواد اولیه و ذوب کردن آن‌ها در دمای مناسب می‌باشد. این مرحله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می ‎باشد؛ چرا که موثرترین روش برای پخش و یکنواخت سازی افزودنی‌ها در تمام قسمت‌های پلیمر می‌باشد. خیس شوندگی افزودنی‌ها، مخلوط کردن فیزیکی، توزیع، پراکنده سازی و پایدار نمودن مراحل اصلی فرایند مخلوط سازی می‎ باشند. بعد از اتمام مراحل سنتز، لازم است که ترکیب تهیه شده، توسط سیستم‌های خنک کننده در دمای مناسب خنک شوند. در نهایت برای ساخت مستربچ‌هایی با اندازه‌های مناسب و به صورت دانه‌ای، آن‌ها را از فیلترهای الک کننده عبور می‌دهند.

انواع مستربچ

کاربرد های بی نظیر و البته کارایی منحصر به فرد مستربچ باعث شده تا انواع مختلفی از آن ها در بازار عرضه شود. هر یک از این مدل ها برای طیف خاصی از امور استفاده شده و کاربرد منحصر به خود را دارند. در حالت کلی مستربچ ها به سه گروه رنگی، افزودنی و پرکننده تقسیم می شوند. منظور از مستربچ های افزودنی، محصولاتی است که در آن ها ترکیبات مختلفی اضافه شده که به منظور بهبود خواص ماده نهایی استفاده می شوند. برای مثال مقاومت در برابر اصطکاک، کاهش چسبندگی، براق سازی، روشن کنندگی و … از جمله کاربرد هایی است که به وسیله مستربچ های افزودنی فراهم می شود. البته باید این مورد را خاطرنشان کنیم که هر کدام از این مدل ها خود نوع خاصی داشته و برای امر ویژه ای مورد استفاده قرار می گیرند. همین عامل هم باعث شده تا گروه مستربچ های افزودنی، به عنوان متنوع ترین و بزرگترین گروه از این دسته از محصولات تلقی شود.
دسته دوم از مستربچ ها تحت عنوان مستربچ رنگی شناخته می شوند. این دسته از مستربچ ها همانگونه که از نامشان پیداست، به منظور تغییر رنگ پلیمر نهایی استفاده می شوند. در داخل این مواد رنگدانه های غلیظی وجود دارد که ترکیب آن ها با ماده نهایی منجر به تغییر رنگ پلاستیک نهایی می شود. عموما مستربچ های رنگی برای طیف مختلفی از رنگ ها و گروه های مختلف ایجاد می شود که هر کدام از آن ها به نحوی می تواند نظر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را به سمت خود جلب کند. بر همین مبنا می‌توان گفت که گروه مستربچ های رنگی آن تنوع بالایی داشته و زیر دسته های آن بسیار زیاد است.
گروه سوم از انواع مستربچ ها به نام مدل های پر کننده شناخته می شود. در واقع این دسته از محصولات وظیفه افزایش حجم پلاستیک نهایی را دارند. بر همین مبنا ماده نهایی نسبت به نمونه اولیه حجم و ساختار بزرگتری خواهد داشت. این موضوع باعث می شود تا میزان استفاده از دانه های گرانولی اولیه کاهش یافته و در هزینه افراد صرفه جویی شود. به عبارت ساده‌تر اغلب سازندگان این مدل از مستربچ را برای کاهش قیمت تمام شده محصول استفاده می کنند. این عامل باعث شده تا در سال‌های گذشته محبوبیت این مدل ها افزایش پیدا کند. بخوانید: فروش مستربچ

آشنایی با مستربچ
کاربرد مستربچ در صنایع چیست

کاربرد های مستربچ

همان گونه که در ابتدای متن هم اشاره کردیم، مهمترین و اصلی ترین عاملی که موجب نفوذ مستربچ در میان عامه مردم شده، کاربردهای متنوع آن است. در واقع این دسته از محصولات می توانند خواص پلاستیک خام را به طرز معجزه آسایی تغییر دهند. به گونه ای که آن را برای استفاده های گوناگون مناسب کرده و بدین ترتیب محصولی ایده آل از آن می سازند.
کاربرد مستربچ ها تا حد زیادی به نوع آن ها بستگی دارد. اما شاخص‌ترین کاربردی که برای این محصولات وجود دارد، تغییر رنگ است که به وسیله مستربچ های رنگی ممکن شده است. به عبارت ساده‌تر این مدل از متریال ها می توانند رنگ نهایی پلاستیک را مطابق با نیاز شما تغییر داده و بدین ترتیب جلوه بهتری به آن ببخشند. کاهش هزینه های نهایی دومین کاربرد شاخص مستربچ ها است. این قابلیت ها به وسیله مدل های پرکننده ممکن شده است.
کاربرد دیگری که برای این محصولات عنوان می شود، تغییر خواص فیزیکی و شیمیایی است. زمانی که حرف از تغییر می شود، گونه ها و مولفه های زیادی مد نظر است. همین عامل باعث شده تا کاربرد مستربچ ها در این حیطه بسیار گسترده باشد. برای مثال آن ها می توانند خاصیت های مختلفی را به پلاستیک نهایی ببخشند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • شفاف کنندگی
 • بهبود خاصیت ضربه پذیری
 • لیز کنندگی
 • کاهش چسبندگی
 • روشن کنندگی
 • براق سازی
 • پایدار کنندگی نور
 • افزایش مقاومت سایشی
 • و …

مجموع این کاربرد و کارایی ها باعث شده تا انواع مستربچ بیش از پیش در بین صنایع مختلف نفوذ کرده و به متریالی مناسب برای انجام تغییرات در پلیمرها بدل شوند.

پیشنهاد آداک: پودر آلومینیوم

ویژگی های مستربچ چیست؟

به دلیل کاربردهای فراوانی که این نوع پلیمر در بخش‌های متفاوت صنعت دارد، در انواع متعدد تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرند. تنوع گسترده این مواد پلیمری باعث شده در ساخت طیف وسیعی از محصولات پلاستیکی، قطعات خودرو و لوازم خانگی به کار برده شوند. مستربچ‌ های رنگی، افزودنی، لیز کننده، آنتی بلاک، آنتی استاتیک، پایدار کننده و روشن کننده از انواع پرکاربرد این محصول می‌باشد.
از مزایای اصلی و فوق العاده‌ی مستربچ‌، می‌توان موارد فراوانی را نام برد. از جمله خصوصیاتی که این مواد پلیمری دارند، شکل گرانولی آن می‌باشد، که استفاده و جابجایی این پلیمر را بسیار آسان نموده است.
اشکال دانه‌ای به دلیل اندازه‌ی کوچکی که دارند، فضای کمی را اشغال کرده و ذخیره‌سازی آن‌ ها به سهولت  قابل انجام می‌باشد. استفاده از مقادیر بهینه و کم اجزاء تشکیل دهنده‌، باعث کاهش هزینه‌ مواد اولیه و سنتز این پلیمرها نسبت به دیگر محصولات پلیمری شده است. به همین دلیل از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می‌باشند. علاوه بر این کوتاه بودن زمان سنتز اینگونه پلیمرها، باعث جلب رضایت صنعتگران در حوزه‌های مختلف شده است. همچنین ساده بودن فرایند سنتز از برتری‌های کاربردی انواع مستربچ‌ های پلیمری می ‎باشد. یکنواختی رنگ، عدم پخش شدن پیگمنت‌ها و ترکیبات افزودنی از دیگر پارامترهای مهم در انتخاب مستربچ می ‎باشد. از آنجا که عدم پخش شدن افزودنی‎ ها در قسمت‌های مختلف پلیمر، باعث کلوخه شدن رنگ‌ها، ترکیبات تقویت کننده می‌شوند، برخورداری از این ویژگی بسیار حائزه اهمیت می‌باشد.
پایداری و ثبات خواص مورد استفاده در طولانی مدت، یکی دیگر از عوامل اساسی مصرف این ترکیبات پلیمری می‌باشد. کنترل شرایط سنتز به منظور تغییر پارامترهای مختلف مانند شفافیت اینگونه پلیمر‌ها، کمک بسزایی به مصرف کنندگان و سازندگان محصولات پلاستیکی نموده است. همچنین عدم آلودگی شیمیایی و حذف هزینه‌های اضافی جهت پاکسازی مستربچ‌ها، باعث شده که در ساخت انواع ظروف پلاستیکی و لوازم آشپزخانه از این پلیمرهای دانه‌ای شکل استفاده شود.

خرید مستربچ

همان گونه که مطالعه کردید، مستربچ ها می‌توانند نقشی بسیار کلیدی در تغییر ساختار پلاستیک ها داشته و به همین جهت به متریالی مناسب برای تغییر خواص آن بدل می شود. همین عامل هم سبب شده تا تقاضای زیادی برای خرید مستربچ میان کاربران شکل گیرد. با این حال اغلب آن ها نمی دانند که کدام مدل برای نیاز آن ها مناسب بوده و از چه مرجعی آن را تامین کنند. ما در گروه آداک سعی کرده ایم تا بهترین مدل های مستربچ  را در اختیار هموطنان عزیز قرار دهیم. لذا اگر به دنبال خرید این محصول و یا دانستن قیمت آن هستید، می توانید هم اکنون با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

نکته طلایی مستربچ چیست؟

سازگاری عوامل اتصال دهنده‌ی مستربچ با اجزاء دیگر باعث می‌شود، ترکیبات مورد استفاده با سهولت با یکدیگر ترکیب شده و به راحتی به حالت اولیه برگردند. از این رو در صورتی که محصول نهایی مطابق خواسته‌ تولید کننده تهیه نشود، امکان ذوب نمودن این پلیمرها و شکل دهی مجدد آن‌ ها وجود دارد. به دلیل تنوع و دسترسی آسان به این ترکیبات پلیمری، تطبیق پلیمرهای پایه با محصولات و کالاهای تولیدی میسر می‌باشد. مقاومت در برابر عوامل محیطی مختلف، سازگاری با شرایط گوناگون، شکل ظاهری مناسب و زیبا از دیگر امتیازات اساسی پلیمرهای مستربچ می‌باشد.

همراه ما باشید با مقاله: تفاوت مستربچ و کامپاند

 ما را در اینستاگرام adakeurope دنبال کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

4 دیدگاه برای “مستربچ چیست؟

 1. محمود گفته:

  ممنون از سایت و مقاله مفیدتون در مورد انواع مستربچ و کاربرد آن کامل توضیح دادید من یه سوالی داشتم.
  تفاوت مستربچ و کامپاند چیست؟
  ممنون میشم که راهنماییم کنید.

  • Avatar photo
   فاطمه قاسمی گفته:

   تشکر از توجه شما.
   در رابطه با فرق مستربچ و کامپاند به طور کامل در مقاله زیر توضیح دادیم ولی اگر بخواهیم خیلی خلاصه به آن اشاره کنیم، باید بگوییم که:
   فرق کامپاند و مستربچ‌ تا حدودی زمینه‌ کاربرد آن‌ها را از یکدیگر تفکیک نموده است. نمی‌توان از مستربچ‌ها به صورت مستقیم در تهیه محصولاتی با پایه‌های پلیمری استفاده نمود.
   بنابراین از آن‌ها به عنوان افزودنی می‌توان استفاده کرد. اما کامپاند قابلیت اضافه شدن به طور مستقیم به دستگاه را دارند.
   مورد بعدی قیمت و هزینه است. به کارگیری مستربچ ها به دلیل صرفه اقتصادی بیشتر و البته آزادی عمل بهتر تولید کنندگان نفوذ بیشتری دارد.
   اطلاعات بیشتر در مقاله زیر:
   https://adakeurope.com/%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%88%d8%aa-%d9%85%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%a8%da%86-%d9%88-%da%a9%d8%a7%d9%85%d9%be%d8%a7%d9%86%d8%af/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *