مستربچ متالیک

مستربچ متالیک

مستربچ متالیک

مستربچ‌ ها فراورده‌ های پلیمری می‌ باشند که از ترکیب سه پلیمر پایه به همراه افزودنی‌های مختلف و عوامل سازگار کننده تهیه می‌شوند. سنتز این محصولات پلیمری طی چند مرحله با روشی آسان و در زمانی کوتاه قابل انجام می‌باشد. به همین دلیل هزینه و انرژی اندکی را به خود اختصاص داده است. این گروه از مواد پلیمری دارای انواع متعددی می‎ باشد. مستربچ متالیک یکی از متنوع ترین مستربچ‌ رنگی مورد استفاده در صنعت است که در زمینه‌های بسیاری مورد کاربرد واقع می‌شوند.
این ترکیب پلیمری با طیف‌ وسیعی از رنگ‌های شیک و در اندازه‌ های مختلف قابل تولید می‌باشند. به دلیل غلظت بالای رنگ دهی که این مستربچ‌ های زیبا دارند، باعث کاهش مقدار مصرف آن‌ها در تولید کالاهای صنعتی می‌شوند. استفاده از این مواد پلیمری در زمان کوتاهی توانسته تحولات بزرگی را در فراوری انواع ظروف مصرفی و لوازم خانگی ایجاد نمایند. این نوع از پلیمرها که از رنگدانه‌های فلزی تهیه می‌شوند، برای براق نمودن و جلا دادن به محصولات استفاده می‌شوند.
مستربچ متالیک‌ دارای رنگ بندی‌ های فراوانی می‎ باشد که انتخاب رنگ آن‌ ها بر اساس نوع کاربرد‌شان صورت می‌گیرد. عبور نور از ذرات رنگی و درخشان از این فراورده‌های پلیمری باعث جلوه دادن به محصولات می‎ شود. به همین دلیل این گروه از پلیمرها با استقبال گسترده‌ی صنعتگران روبه رو شده اند. استفاده از رنگدانه‌های فلزی در تهیه‌ی اینگونه مواد پلیمری، عامل مهمی در محبوبیت آن‌ها شده است.
بنابراین با توجه به ویژگی‌ هایی که این نوع رنگدانه‌ ها به این مستربچ‎ ها می‌‌ دهند، قیمت مستربچ متالیک نسبت به سایر پلیمرهای کاربردی افزایش می‌یابد. در میان این گروه از پلیمرهای سنتزی، مستربچ‌ های نقره‌ای، به دلیل درخشندگی زیبایی که دارند، در ساخت بسیاری از محصولات پلاستیکی به کاربرده می‌شود. در بعضی مواقع از این نمونه برای آبکاری با نقره نیز استفاده می‌شود. علاوه براین کیفیت بالا این پلیمرها، عامل مهمی در خرید مستربچ متالیک از سوی تولیدکنندگان لوازم تزئینی شده است.

پیشنهاد آداک: مستربچ چیست؟

رنگدانه‌ های مستربچ متالیک

برای تهیه‌ مستربچ متالیک از رنگدانه‌های فلزاتی مانند آلومینیوم استفاده می‌شود. از آنجا که تهیه‌ این رنگدانه‌ ها از فلز خالص صورت می‌گیرد، خصوصیات زیادی از فلز را دارا می‌باشند. به دلیل خواص ویژه‌ای که فلز آلومینیوم دارد، از آن جهت تهیه‌ی رنگدانه‌های صنعتی استفاده می‌شود. از برجسته ترین ویژگی‌های این فلز پایداری و چکش خواری می‌باشد.
علی رغم رنگدانه‌های دیگر که به صورت گرانولی یا کروی هستند، پیگمنت‌ های این فلز به شکل پرکه‌های آلومینیومی می‌باشند. به دلیل همین هندسه، باعث حفظ خواص آلومینیوم شده‌اند. این رنگدانه‌ ها به صورت ارزش‌ های کاربردی و زیبایی دادن به پلیمر اضافه می‌شوند. پوشش دهی، انعکاس نور، محافظت نمودن در برابر عبور گاز، بخار و حرارت و کدورت زیاد، از جمله خواصی می‌ باشند که این پیگمنت‌ ها به مستربچ می‌بخشند. بنابراین خرید مستربچ متالیک با چنین ویژگی‌هایی باید از تولیدکنندگان معتبر صورت گیرد.
رنگدانه‌ های فلزی با سه هندسه مختلف در صنعت پلاستیک استفاده می‌شود که شامل طیف‌های رنگی از کاملا تیره تا کاملا روشن می‌باشد. معمولا از پیگمنت‌ آلومینیومی برای ایجاد رنگ نقره‌ای در مستربچ‌ها استفاده می‌شود. به منظور رنگ دهی به مستربچ متالیک از ذرات مش بندی شده استفاده فلزات دیگری مانند مس و برنج نیز استفاده می‌شود.
اما از آنجا که این فلزات در معرض رطوبت و اکسیژن به سرعت کدر می‌شوند، از ترکیب رنگدانه‌های چندین فلز با درصدهای مناسب برای تهیه‌ی این مستربچ استفاده می‌شود. رنگ‌ های متالیک، دارای یک رنگ زمینه‌ خاص می‌باشند، بنابراین در هنگام انتخاب رنگدانه‌های فلزی باید به این نکته توجه نمود. از آنجا که رنگدانه‌ های  معدنی، مات شدن مستربچ را افزایش می‌دهد، استفاده از آن‌ها به همراه رنگدانه‌ های فلزی توصیه نمی‌شود.
بهینه سازی مقادیر رنگدانه‌ها، چگونگی ترکیب آن‌ها و دیگر مراحل رنگ دهی در مستربچ‌ ها باید دقیق و طبق دستورالعمل تهیه شود؛ چرا که تغییر در مشخصه‌ های رنگدانه‌ ها می‎ تواند مشکلاتی از جمله کلوخه شدن، انباشتگی و ایجاد رگه‌ های اضافی را به همراه داشته باشد.

بیشتر بدانید: انواع مستربچ

خرید مستربچ متالیک
کاربرد مستربچ متالیک

امتیازات مستربچ متالیک

کاربرد‌های گسترده‌ مستربچ‌ ها در بخش‌های متعدد نشان از خصوصیات بی شمار آن‌ها می ‎باشد. در این میان انواع مختلف این مدل پلیمرها، مستربچ متالیک نیز دارای امتیازات فراوانی می‌باشد. از برجسته‌ ترین ویژگی‎ های این مستربچ‌‌ ها‌، غلظت بالا و پایداری رنگدانه‌ های آن می‎ باشد. استفاده از رنگدانه‌ های فلزی مرغوب و با کیفیت به صورت تکی و یا ترکیبی در این گونه فراورده‌ها، برتری ویژه‌ ای را به آن‌ ها داده است.
درخشندگی و ظرافت حاصل از رنگدانه‌ های فلزی باعث دوچندان شدن محبوبیت آن‌ها نیز شده است. پوشش دهی قوی متالیک‌ها اولویت بعدی مصرف کنندگان آن‌ها می‌باشد. استفاده از درصدهای مناسب مواد اولیه در طراحی فرمولاسیون اینگونه پلیمرها، باعث شده که پراکندگی این ترکیبات در بافت پلیمر به خوبی انجام شود. بر اساس این خصوصیت پخش شدن متالیک‌ها در ماتریس محصولات نهایی بطور کاملا صورت می‌گیرد. عدم کلوخه شدن در تولید محصولات پلاستیکی از دیگر پارامترهای مهم در انتخاب چنین ترکیباتی می ‎باشد.
چرا که وجود چنین مشکلاتی علاوه بر کاهش کیفیت کالای نهایی، فروش مستربچ متالیک را دستخوش تغییرات قرار می‎ دهد. تولید مستربچ متالیک در رنگ‌های گوناگون باعث شده در ساخت بسیاری از محصولات پلاستیکی، مانند ظروف خانگی، روکش‌های پلیمری، ساخت تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی مورد استفاده قرار گیرند. همچنین در تولید بسته بندی‌های شیک و بهداشتی مواد غذایی از این فراورده‌های پلیمری غیر سمی استفاده می‌شود. عدم رنگ دهی و جلوگیری از عبور نور فرابنفش و حرارت توسط مستربچ سبب شده که در تعبیه‌ی ظروف یکبار مصرف به کاربرده شوند.
سنتز مستربچ‌ های متالیک به صورت ارگانیک برای استفاده در ساخت تجهیزات آرایشی و بهداشتی نیز در چندین سال اخیر امکان پذیر شده است. چنین خصوصیتی، شرایط و زمینه را برای به کارگیری این سازه‌ های کوچک در ساخت تجهیزات دندان پزشکی نیز فراهم آورده است. انعطاف پذیر بودن و غیرمخرب بودن مستربچ‌ ها، موجب شده که از آن‌ها در تهیه‌ اندام‌ های مصنوعی بدن با درصدهای مختلف استفاده شود.

نکته پایانی

حتما با خواندن این مطلب برای خرید مستربچ متالیک و استفاده از آن در تهیه‌ محصولات تولیدی خود علاقه مند شدید. به دلیل کاربرد گسترده‌ و افزایش میزان فروش مستربچ متالیک نسبت به سایر پلیمرهای دیگر لازم است قبل از اقدام نمودن چند نکته را بدانید. بهتر است خرید این نمونه از پلیمرها از تولیدکنندگان معتبر و معتمد انجام گیرد. همچنین در هنگام تهیه به پراکندگی رنگ، کیفیت و سایز آن ‎ها دقت نمایید. بنابراین از خرید مستربچ‌های که در بافت آن‌های رگه‌های اضافی وجود دارد خودداری نمایید. علاوه بر این از مناسب بودن قیمت مستربچ متالیک نیز اطمینان حاصل کنید.

همراه ما باشید با مقاله: کاربرد مستربچ

ما را در اینستاگرام adakeurope دنبال کنید.

امتیاز شما باعث بهبود کیفیت محتوا میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *