مستربچ صدفی

مستربچ صدفی چیست

مستربچ صدفی

مستربچ‌ها، مواد پلیمری با اشکال گرانول هستند که با اهدافی مانند رنگ‌ دهی، بهبود خواص محصولات، پایداری و استحکام فراورده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. مستربچ‌ از اختلاط سه پلیمر و درصدهای مناسبی از افزودنی‌های رنگی و عوامل سازگار کننده تهیه می‌شوند. مستربچ صدفی یک نمونه زیبا و پرکاربرد از انواع مستربچ‌های افزودنی است که با هدف تغییرات فیزیکی و شیمیایی پلیمرها به کاربرده می‌شوند.
برای سنتز مستربچ‌هایی با طیف رنگ صدفی، از پلیمرهای پایه‌ ای مانند پلی پروپیلن و پلی اتیلن استفاده می‌شود. از مخلوط کردن این پلیمرها با تیتانیوم دی اکسید مستربچ سفید تولید می‌شود. سپس با افزودن پیگمنت‌ های صدفی رنگ، مستربچ‌ های صدفی حاصل می‌شوند. بنابراین برای تولید با کیفیت مستربچ صدفی، ابتدا لازم است طبق فرمولاسیون بهینه سازی ترکیبات شیمیایی با درصدهای مختلف انجام شود.
طراحی فرمولاسیون با راندمان بالا اولین گامی است که باید برای تهیه‌ انواع مستربچ‌ ها انجام شود. تفاوت عمده فرمولاسیون مستربچ‌ هایی با رنگ صدفی و مستربچ‌ سفید، میزان پیگمنت‌ های می‌باشد که مورد استفاده قرار می‌گیرد. بخوانید: پیگمنت
مرحله‌ بعدی سنتز مستربچ صدفی، خوراک دهی و تعیین حجم مواد اولیه‌ای است که با توجه به ظرفیت و خروجی دستگاه صورت می‌گیرد. بنابراین لازم است درصدهای بهینه شده در مرحله‌ طراحی فرمولاسیون بر اساس این مرحله صورت گیرد تا در روند تولید و محصول نهایی مشکلی ایجاد نشود. بعد از اتمام این مرحله نوبت به مخلوط کردن تمام ترکیبات مورد نیاز می‌رسد. از آنجا که محصول نهایی یک مستربچ صدفی رنگ می‎ باشد، آمیختن مواد اولیه باید با دقت زیاد و مطابق دستورالعمل صورت گیرد. چرا که ایجاد کوچکترین رگه‌ های رنگی در سطح پلیمر، باعث از بین رفتن ظاهر زیبای آن‌ خواهد شد.
در مرحله آخر، مهمترین بخش ذوب کردن پایه‌ های پلیمری می‌باشد. بنابراین لازم است انجام این فرایند در دمایی مناسب و با تجهیزات پیشرفته صورت گیرد. البته انجام صحیح بخش‌های دیگر مانند خیس کردن افزودنی‎ ها و رنگ‌ها در مرحله اختلاط از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می ‎باشد.

انواع مستربچ‌ها

فاکتورهای جذاب مستربچ صدفی

برجسته ترین ویژگی مستربچ صدفی، کاربردهایی است که این پلیمر به واسطه‌ی طیف‌های رنگی زیبایش از خود نشان می ‎دهد. ایجاد ظاهری براق و ظریف به فراورده‌های پلاستیکی، اولین خصوصیت کاربردی متسربچ‌های صدفی رنگ می‎ باشد. این فراورده‎ های پلیمری به دلیل داشتن سطحی شفاف، توانایی عبور نور فرابنفش را دارند. به همین دلیل ظاهری براق و صیقلی به فراورده های پلیمری و پلاستیکی می‌دهند. بسته به کاربرد این مستربچ‌ها، می توان با اضافه کردن ترکیبات ویژه، میزان شفافیت و کدورت آن‌ها را تغییر داد.
درخششی که در اثر استفاده از مستربچ‌های با رنگ صدفی در کالاهای صنعتی پدید می‌ آید، باعث افزایش خرید مستربچ صدفی از سوی صنعتگران شده است. چرا که این نوع پلیمر رنگی برای ساخت بسیاری از محصولات صنعتی شیک و ظریف مانند لوازم تزئینی، انتخابی مناسب است. همچنین این ویژگی یکی از پارامترهای تعیین کننده قیمت و خرید مستربچ صدفی می ‎باشد. تولید این پلیمرهای جذاب در اندازه‌های مناسب و برای کاربردهای متعدد قابل انجام می‎ باشد.

بیشتر بدانید: نکات مهم در خرید مستربچ

بررسی مستربچ صدفی
مستربچ صدفی

قیمت مستربچ صدفی به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارند، در مقایسه با سایر مستربچ‌های افزودنی بیشتر می ‎باشد. علاوه بر این به دلیل طیف رنگی زیبا و خواص براق کنندگی که مستربچ صدفی از خود نشان می‌دهد، در ساخت پوشش‌های پلیمری استفاده می‌شوند.
مقاومت فوق العاده‌ای که این گروه از پلیمرها در مقابل تغییرات محیطی از خود بروز می‎ دهند، باعث به کارگیری آن‎ ها در تجهیزات ساختمانی نیز شده است.
پراکندگی مناسب رنگدانه‌ها در سطح پلیمر و همگن بودن سطح آن از دیگر پارامترهای موثر در فروش مستربچ صدفی به تولیدکنندگان لوازم آشپزخانه می ‎باشد. از این مستربچ‌ها برای ساخت بسته بندی‌های گوناگون مواد غذایی به مراتب استفاده می‎ شود. همچنین از آن‌ها به عنوان پوشش‌های پلیمری در ساخت تجهیزات پزشکی به کاربرده می‌شود.
ایجاد پوشش‌های پلیمری یکنواخت در این تجهیزات، باعث افزایش طول عمر آن‌ها نیز می‌شود. همچنین به دلیل آسان بودن شستشوی مستربچ‌ها، استفاده تجهیزات پلیمری را گسترش داده است.

پیشنهاد آداک: مستربچ چیست؟

کاربردهای مستربچ صدفی

مستربچ‌ صدفی به دلیل ویژگی‌های بی شماری که دارد، در بخش‌های مختلف صنعت مورد کاربرد واقع شده‌اند. اگر با دقت بیشتری به اطراف نگاه کنید، متوجه حضور مستربچ‌ ها در اکثر محصولاتی که از آن‌ها استفاده می‌کنید، خواهید شد. صنایع پلاستیک و فراورده‌های پلیمری، اولین بخش از صنعت می‌باشد که با استفاده از انواع مستربچ‌ موفق به تولید محصولات مرغوب شده‌اند. تولید محصولاتی مانند انواع ظروف آشپزخانه، ظروف بسته بندی، مدل‌های مختلف کیسه‌ها و نایلون‌ها، بخش کوچکی از خواص مستربچ‌های صدفی را در برگرفته است.
از آنجا که این پلیمر‌ها می ‎توانند نور فرابنفش را از خود عبور دهند، برای تولید بسته بندی‌های مواد غذایی استفاده می‌شود. همچنین برای ساخت تجهیزات بهداشتی و آرایشی براق و درخشنده که باعث جلب رضایت بیشتر می‌شود، به صورت گسترده کاربر دارند. علاوه بر این در صنایع نساجی به منظور تولید محصولاتی مقاوم و ظریف از مستربچ‌های صدفی رنگ با درصدهای متعدد استفاده می‌شود.
استفاده از این پلیمر مقاوم در صنایع مثل نساجی، خودروسازی، آرایشی و بهداشتی، عاملی شده تا تولید آن ‎ها رونق ویژه‌ای پیدا کند.
به دلیل گستردگی کاربرد مستربچ صدفی در تولید محصولات پلیمری و پلاستیکی، خرید این پلیمر از سوی تولیدکنندگان داخلی و خارجی روز به روز در حال افزایش می‎ باشد. به همین دلیل فروش مستربچ صدفی از سوی سازندگان با کیفیت‌های مختلف انجام می‌شود. تهیه‌ این گونه مستربچ‎ ها با کیفیت و مرغوب برای تولیدکنندگان محصولات بهداشتی و آرایش و صنایع بسته بندی بسیار حائز اهمیت می‎ باشد.
بنابراین لازم است برای تهیه مستربچ‌ های صدفی رنگ، به سراغ فروشندگان معتبر بروید. تفاوت قیمت مستربچ صدفی با دیگر مستربچ‌ ها به دلیل کاربردهای متعدد آن در صنایع می‌باشد. البته ارائه قیمت برای مستربچ‌ها بر اساس فاکتورهای بسیاری انجام همچون نوع کاربرد و کیفیت صورت می‌گیرد. بنابراین لازم است از ابتدا لیست قیمت‌ها را بررسی نموده و بعد به سراغ خرید بروید.

پیشنهاد آداک: مستربچ رنگی

کابرد مستربچ صدفی در ساخت ظروف پلاستیکی
استفاده از مستربچ صدفی در ساخت ظروف پلاستیکی

نکته پایانی

با توجه به ویژگی‎ های متنوع و فراوان مستربچ صدفی قطعا از این پلیمرها در ساخت انواع محصولات نیز استفاده خواهد شد. اگر شما نیز از تولیدکنندگان فعال در صنعت می‎ باشد به شما توصیه می‌کنم، برای ساخت تجهیزات لوکس و ظریف از این پلیمر صدفی رنگ حتما استفاده نمایید. چرا که علاوه درخشان و براق شدن محصولات، کیفیت آن افزایش یافته و این فاکتورها رضایت مشتری شما را به همراه خواهد داشت. علاوه بر این برای خرید این مستربچ‌ های ظریف، کیفیت و مرغوبیت آن را هم مد نظر قرار دهید.

همراه ما باشید با مقاله: پودر آلومینیوم

ما را در اینستاگرام adakeurope دنبال کنید.

امتیاز شما باعث بهبود کیفیت محتوا میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *